Ocena ryzyka zawodowego w zakładzie pracy jest obowiązkiem pracodawcy i wynika z przepisów prawa. Podstawowe akty prawne regulujące tę kwestię w Polsce to:
Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141, z późn. zm.)
Art. 207 § 2 – Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym eliminowania zagrożeń i przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego.
Art. 226 – Nakłada na pracodawcę obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego oraz informowania pracowników o zagrożeniach związanych z wykonywaną pracą.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. 2011 nr 33 poz. 166)
Aby ocena ryzyka była skuteczna, należy spełnić wymogi prawne. Jednak wymienione wyżej akty to tylko „wierzchołek góry lodowej”. W praktyce każda wykonana dokumentacja zawiera odnośniki do kilkudziesięciu innych aktów prawnych.
Samo wymienienie uregulowań prawa nie wystarczy. Praktyczne wdrożenie zaleceń oraz zrozumienie ich przez załogę są kluczowe dla rzeczywistej redukcji ryzyk do wartości akceptowalnych.
Koniecznym elementem jest zidentyfikowanie właścicieli ryzyk i przypisanie ich tym właścicielom.
Każdy zakład ma swoje indywidualne uwarunkowania, dlatego tylko dobrany do tego indywidualnego zakładu proces zarządzania ryzykiem spełni swoje zadanie.
Chcesz wiedzieć więcej? Porozmawiajmy o ISO 31000.